| Management number | 209070864 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $380.00 | Model Number | 209070864 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The computer is professionally upgraded and customized. The manufacturer box will be opened by our professional engineers for customizing and testing. Factory defects and blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection and testing. We offer a 12-month warranty, please feel free to contact us if you need any support from our team.Processor ModelCore i7-1355U# of Cores10 # of Performance-cores2 # of Efficient-cores8Total Threads12Max Turbo FrequencyUp to 5 GHz Efficient-core Max Turbo Frequency3.7 GHzGraphicsIris Xe Graphics Display15.6" FHD (1920 x 1080), touch, DisplayInterface2 x USB-A1 x USB-C1 x HDMI1 x Headphone/Microphone combo ConnectivityWi-Fi 6 and BluetoothOperating SystemWindows 11 ProOthersDimensions:14.17 x 9.29 x 0.73 in Weight (approximate): 3.52 lbs
| UPC | 197192472859 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | SODIMM |
| Model Name | 15-fd |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 15-fd |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard (keypad), 720p Webcam, [Possibly] USB cables |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | HD Audio |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1355U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | Present |
| Audio Output Type | internal |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity options |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13 |
| Graphics Coprocessor | Iris Xe Graphics eligible |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SO-DIMM |
| Memory Slots Available | 2 or 4 |
| Microphone Form Factor | Handheld or headworn |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form