| Management number | 209073160 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,200.00 | Model Number | 209073160 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Known for its Class-leading keyboards, the Lenovo ThinkPad series is regarded by many as the standard-setter for business notebooks, with the X1 Carbon at the pinnacle. Crafted from partly recycled magnesium, aluminum, and carbon fiber, it's passed MIL-STD 810H torture tests against travel hazards like shock, vibration, and extreme temperatures. Processor: Intel Core Ultra Ultra 7 165U vPro Processor (E-cores up to 3.80 GHz P-cores up to 4.90 GHz), 12 (2 P-core + 8 E-core + 2 LPE-core), 14 threads, 12MB Cache, Intel AI Boost Memory: 64 GB LPDDR5X-6400MHz (Soldered) Storage: 2TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal Display: 14" 2.8K (2880 x 1800), OLED, Anti-Glare/Anti Reflection/Anti Smudge, Touch, HDR 500, 100%DCI-P3, 400 nits, 120Hz, Low Blue Light TouchPad:Haptic Touchpad Camera: 2160P UHD RGB+IR with Computer Vision and Privacy Shutter Battery: Integrated Li-Polymer 57Wh battery Connectivity: Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX and Bluetooth 5.3 WWAN 4G or 5G Mobile Broadband: None with this configuration Graphics: Integrated Intel Graphics Keyboard: Backlit, Black - English (US) Docking Options: Various docking solutions supported via Thunderbolt / USB-C. Ports: Two USB-A (5Gpbs) Two USB-C Thunderbolt 4 (40Gbps) HDMI 2.1 Headphone/ mic combo Dimensions: 12.31 x 8.45 x 0.59 inches Weight: Approximately 2.37 lbs Color: Black
| UPC | 198154316891 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 22 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad X1 Carbon Gen 12 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 2880 x 1800 |
| Color Gamut | 100 |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Meteor Lake |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | 14" 2.8K (2880 x 1800), OLED, Anti-Glare/Anti Reflection/Anti Smudge, Touch, HDR 500, 100%DCI-P3, 400 nits, 120Hz, Low Blue Light |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Model Number | 21KC Configured by Lenovo |
| Power Device | USB-C Power Delivery |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Video Output | HDMI 2.1 |
| BuiltIn Media | ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Laptop PC, Internal Battery, USB-C Power Adaptor |
| Screen Finish | Matte/Anti-glare |
| Series Number | 12 |
| Warranty Type | Lenovo One Year Onsite |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 16 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4.9 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 7 165U vPro |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Touchpad Feature | Haptic Touchpad |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Device, Printer |
| Display Technology | OLED |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, HDMI, Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 2 |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Cellular Technology | None with this configuration |
| Speaker Description | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Generation |
| Graphics Coprocessor | Integrated Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 Year Lenovo Warranty with Premier Support Upgrade |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition, Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2880x1800 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 57 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 0.59"L x 8.45"W x 12.31"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form