| Management number | 209077254 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $159.12 | Model Number | 209077254 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series GPUs are beyond fast for gamers and creators. They're powered by the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture which delivers a quantum leap in both performance and AI-powered graphics. Experience lifelike virtual worlds with ray tracing and ultra-high FPS gaming with the lowest latency. Discover revolutionary new ways to create and unprecedented workflow acceleration. Game, stream, create. The GeForce RTX™ 4060 lets you take on the latest games and apps with the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture. Experience immersive, AI-accelerated gaming with ray tracing and DLSS 3 and supercharge your creative process and productivity with NVIDIA Studio. The new NVIDIA® Ada Lovelace architecture delivers a quantum leap in performance, efficiency, and AI-powered graphics. It has new Streaming Multiprocessors, 3rd generation Ray Tracing Cores, and 4th generation Tensor Cores. It’s built on a new custom TSMC 4N process, runs with blazing fast clocks, and features a large L2 cache. It enables fast ray tracing, new ways to create, and much more.
| UPC | 751492780009 |
|---|---|
| Brand | PNY |
| Model Name | GeForce RTX 4060 |
| Manufacturer | PNY |
| BuiltIn Media | GeForce RTX™ 4060 8GB XLR8 Gaming VERTO Dual Fan OC Graphics Card DLSS 3 |
| Number of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 1830 MHz |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Gaming |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Memory Clock Speed | 1830 MHz |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| Warranty Description | 3 Years |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Display Resolution Maximum | 7680x4320 |
| Global Trade Identification Number | 00751492780009 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form