| Management number | 209078366 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,296.00 | Model Number | 209078366 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
MSI GS75 Stealth 17.3" 240Hz Ultra Thin and Light Gaming Laptop Intel Core i7-10875H RTX2070 32GB 512GB NVMe SSD Win10PRO VR Ready
| UPC | 824142218808 |
|---|---|
| Brand | msi |
| Color | Black |
| Voltage | 230 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | GS75 Stealth 10SF-609 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 5.29 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| CPU Codename | Comet Lake-H |
| Chipset Type | HM470 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | MSI |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | GS75 Stealth 10SF-609 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Power Adaptor |
| Audio features | High-quality speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number Of Cells | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | i7-10875H |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera Description | Front |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, HDMI |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Speaker Description | Dynaudio speakers, 2W x 2 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce® RTX2070 Max-Q |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 13"W x 4"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam, Windows 10 PRO |
| Notebook Pointing Device Description | Silky Glass Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form