| Management number | 209079082 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $239.60 | Model Number | 209079082 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Core Code & Process: GB206 Unified Shaders: 4608 Core Frequency: 2407MHz-2662MHz Memory Frequency: 1750MHz Memory Speed: 28Gbps Memory Capacity: 16G/128bit/GDDR7 Bus Interface: PCI-Express 5.0 x8 Output: HDMI *1 + DP*3 External Power Supply: 8Pin * 1 Size: 318*141*53mm
| Brand | Yeston |
|---|---|
| Model Name | Rtx 5060 Ti |
| Manufacturer | Yeston |
| BuiltIn Media | Graphics card |
| Number of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 2662 MHz |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Gaming |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Memory Clock Speed | 1750 MHz |
| Graphics Coprocessor | RTX5060Ti |
| Graphics Description | Nvidia GeForce RTX 5060 Ti, 16GB GDDR7, 2407MHz-2662MHz core clock speeds |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Dimensions L x W | 12.05"L x 4.96"W |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x8 |
| Display Resolution Maximum | 7680x4320 Pixels |
| Global Trade Identification Number | 06950636464933 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form