| Management number | 209079264 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $367.60 | Model Number | 209079264 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.General InformationBrand: HPOperating System: Microsoft Windows 11 ProColor: Natural SilverDisplayDisplay Type: LEDScreen Type: IPSScreen Size: 17.3 inchesScreen Resolution: 1920 x 1080 (Full HD)Brightness: 300 nitsColor Gamut (NTSC): 45 percentProcessorAMD Ryzen 5 7430U ProcessorCPU Cores: 6Threads: 12Max. Boost Clock: Up to 4.3 GHzMemory & StorageUp to 64 GB DDR4-3200MHz RAMUp to 2 TB PCIe SSDGraphicsGraphics Type: IntegratedGPU Brand: AMD RadeonPorts & Slots1 x HDMI 1.42 x USB-A 3.01 x USB-C 3.01 x Headphone Jack1 x Microphone InputWireless ConnectivityWi-Fi 6, Bluetooth 5.3CameraFront-Facing CameraFront Facing Camera Video Resolution: 720pBuilt-In Microphone: YesFeaturesSpeaker Type: HD Audio with stereo speakersSecurity Features: Privacy cameraDimensions & Weight15.78" x 0.78" x 10.15"4.58 lbs
| UPC | 198415366672 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 13.14 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP Laptop 17 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Series Number | 17 |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 7430U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD R Series |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Compatible Devices | Headphone, Mouse, Speaker |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | HDMI |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Connectivity Technology | Bluetooth 5.3, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 0.78"W x 10.15"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form