| Management number | 209090656 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $90.00 | Model Number | 209090656 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Kingston's Server Premier memory is specifically designed for critical server systems that require maximum stability and availability. Server Premier modules have been developed to meet the unique needs of data center and cloud customers, as well as system integrators and SMBs.
| UPC | 740617312225 |
|---|---|
| Brand | Kingston |
| Voltage | 1.2 Volts |
| RAM Size | 16 GB |
| Model Name | KSM32ED8/16HD |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | DIMM |
| Item Weight | 18 Grams |
| Manufacturer | Kingston |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| BuiltIn Media | 1 Piece |
| Item Type Name | KSM32ED8/16HD |
| Number of Pins | 288 |
| Compatible Devices | Server |
| Data Transfer Rate | 3200 MHz |
| Additional Features | Ecc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Column Address Strobe Latency | 22 |
| Global Trade Identification Number | 00740617312225 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form