| Management number | 209092691 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $336.40 | Model Number | 209092691 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Attention: Our specialization focuses on custom configured computers. The original package box might be opened to install an upgrade to meet the advertised specifications. Modified products have been professionally tested and resealed.MSI Summit E13 AI Evo Laptop 2025Display: 13.3" WUXGA (1920 x 1200) Touchscreen 300 nits 100% sRGB( Thin Bezel 60hertz LED-backlit DisplayCPU: Intel Ultra 7 155H 16-Core Processor (Up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology | 24 MB Intel Smart cache| 16 Cores: 6 Performance Core + 10 Efficient Core, 22 Threads)Operating System:Windows 11 HomeGraphics: Intel Arc Graphics Shared GBMemory: Upgraded to 16GB DDR5 SDRAM 6400 MHzHard Drive: Upgraded to 1TB NVMe M.2Touchscreen:YesOptical Drive: No Optical DriveKeyboard/Fingerprint: Backlit Keyboard, Fingerprint ReaderWireless Connectivity: Intel Wi-Fi 7 BE200 (2x2) Bluetooth: Bluetooth 5.4Camera: FHD 1080p + IR Camera with Privacy ShutterAudio:2x 2W SpeakerPower: 70Wh Lithium-Ion, with 65W AC AdapterConnection & Ports:2 x USB Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps Type-C support Power Delivery / DisplayPort through USB Type-C1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps1 x HDMIv2.11 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)Size and Weight: 11.82" L x 8.75" W x 0.64" H inches | 3.06 lbsColor: Black32GB USB Drive included
| UPC | 761152661630 |
|---|---|
| Brand | msi |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Summit E13 AI Evo |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.74 Kilograms |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | MSI |
| Memory Speed | 6412 MHz |
| Model Number | A1MGHFDS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 155H |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Touch Screen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, headphones, USB devices, Bluetooth devices |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.84"L x 8.77"W x 0.66"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form