| Management number | 209093349 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209093349 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Inspiron 15 5593: 10th Gen Core i5-1035G1, 256GB SSD, 8GB RAM, 15.6" Full HD Display, Backlit Keyboard, Windows 10
| UPC | 884116345763 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Inspiron 15 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 1.83 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 3 years |
| CPU Codename | Ice Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 5593 |
| Power Device | Internal Lithium-Ion Battery |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | Mini DisplayPort |
| BuiltIn Media | Backlit Keyboard, Windows 10 |
| Screen Finish | anti-glare |
| Series Number | 5593 |
| Audio features | [Not Empty] |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Allwinner |
| CPU Model Number | Core i5-1035G1 |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | 1.2GHz Cortex A8 Processor |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | 72-Pin EDO SIMM Memory |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | external displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Cellular Technology | wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR, DDR, DDR |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | BD-R |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 64 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 12"W x 3"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Global Trade Identification Number | 00884116345763 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad with standard functionality |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form