| Management number | 209094291 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $35.20 | Model Number | 209094291 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description 1 From the Manufacturer Experience the power and versatility of the HP Chromebook 14-inch HD Laptop. This high-performance laptop is powered by an AMD A4-9120C processor and 4GB DDR4 RAM, ensuring smooth and efficient operation. The 32GB eMMC computer storage provides ample space for all your files, documents, and multimedia content. It also features AMD Radeon R4 Graphics, delivering stunning visuals and graphics for an immersive computing experience. This laptop is perfect for school students, college students, and professionals alike.What sets this HP Chromebook apart is its ChromeOS. This advanced operating system is designed to offer fast, secure, and convenient computing. It also comes preloaded with a range of Google apps, making it ideal for both work and play. This HP Chromebook 14 laptop is also very portable, making it a great choice for those who are always on the go. And with its sleek and stylish design, it's sure to make a statement wherever you take it. Whether you're working on a project, watching your favorite shows, or browsing the web, the HP Chromebook 14-inch HD Laptop is your perfect companion.
| UPC | 723548649912 753582680282 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 14inch Chromebook |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Chromebook |
| Item Weight | 1540 Grams |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU L3 Cache | 1 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | cdnbd-620 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | USB Type C |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 2 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | AMD Dual-Core A4-9120C |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | AMD A4 |
| Touchpad Feature | touch |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that use USB Type C, Wi-Fi, or Bluetooth for connection. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Headphone, USB |
| Memory Clock Speed | 1866 MHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | USB 3.1 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon R4 |
| Graphics Description | Dedicated, Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11abg |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 1.6 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| RAM Memory Slot Total Count | 4 |
| LithiumBattery Energy Content | 10 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.3"L x 8.9"W x 0.7"Th |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form