| Management number | 209094812 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $78.75 | Model Number | 209094812 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI AMD
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Model Name | E1ASUTUFGAMINGB850PLUSWIFI |
| Item Weight | 1.3 Kilograms |
| Chipset Type | AMD B850 |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | TUF GAMING B850-PLUS WIFI |
| Number of Ports | 35 |
| Total Usb Ports | 17 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Memory Clock Speed | 8000 MHz |
| Compatible Processors | AMD Ryzen™ 9000/8000/7000 Series Desktop Processors |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Storage Capacity | 192 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 192 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x H | 12"L x 9.6"W x 2.5"H |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Global Trade Identification Number | 04711387781609 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form