| Management number | 209095924 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,463.61 | Model Number | 209095924 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Powerfully immersive. Perfectly sizedBe ready when inspiration strikes. Packed with professional performance in an incredibly sleek PC that comfortably fits in your bag, the ZBook Studio is engineered to get you in the zone and help you stay focused. Now you can build complex assemblies, render in real time or visualize data-from anywhere.Pro-grade performance for your biggest projectsPush your 3D workflows further with an Intel®? CPU, integrated or discrete graphics and upgraded memory.Create and collaborate on the goWork effectively on a light laptop with a long-lasting battery and AI Noise Suppression software.See more of your content with less scrollingBring projects to life on a brilliant display and 16:10 aspect ratio so you can see more vertical content.A work laptop you'll want to game onEnjoy fast, smooth gameplay with an NVIDIA RTX™ professional or GeForce RTX™ GPU. Highlight favorite keys and create custom key maps with Z Light Space software and a RGB keyboard with per-key LED backlighting.Feature | Windows 11Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.Intel®Core™i9 processorGet high-end performance for intensive tasks like rendering and video editing with the Intel®Core™i9 processor.HP Z Turbo Drive High-speed StorageWork without limits in any location with local PCIe storage that's up to 6x faster than SATA SSD, and up to 21x faster than traditional HDD storage.HP Fast ChargeUltra-fast recharge takes you from zero to 50% charge in just 30 minutes.Spill-resistant KeyboardAccidents happen - which is why we designed our keyboard with a drain hole, so minor spills flow out the bottom for easy cleanup.Industry-leading security featuresAdvanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start - the industry's first self-healing BIOS - mean your device is locked down tight, so your data and identity are too.
| UPC | 196188217689 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ZBook Studio G10 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | WUXGA |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.8 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP INC. - SB MOBILE WKS |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | 894D5UTABA |
| Power Device | Built-in rechargeable battery, Standard laptop power adapter |
| Refresh Rate | 120 |
| Video Output | Thunderbolt |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Lithium Polymer Battery, ZBook Studio 16 inch G10 Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition |
| Screen Finish | Anti-glare Screen |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Audio features: Speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 5.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | WIFI_6E |
| CPU Model Number | i9-13900H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i9 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, and other peripherals that support Thunderbolt, USB, Bluetooth, or Wi-Fi. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, USB Type C |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel NVIDIA Iris X? Graphics GeForce RTX 4080 |
| Graphics Description | Iris X? Graphics,GeForce RTX 4080 |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | Information Not Available |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| CPU Model Speed Maximum | 5400 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.5"L x 11.8"W x 0.76"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form