| Management number | 209096502 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $244.80 | Model Number | 209096502 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Enhance your professional life with built-in features designed for greater functionality, security and productivity. Connect to the office even when you're on the go with powerful and smooth Wi-Fi 6 and Bluetooth 5. Transfer files up to 3x faster than on Wi-Fi 5, even on crowded networks, and video chat with an 88-degree, wide-angle field of view on the HP Wide Vision HD Camera with integrated dual array microphone.This laptop looks sleek with a narrow bezel design letting a larger screen fit into a smaller frame, and functions well for long days in and out of the office, with a comfortably elevated full-sized keyboard with integrated numeric keypad for ergonomic typing.- Multitasking feels easy and fast with a high performance 10th generation Intel processor. Watch videos, edit photos, and connect to family and friends with all the power you need to get things done.- A smooth all-metal finish gives this laptop a sharp, polished look - from the elevated keyboard to the new narrow bezel design, every detail was crafted for comfort and style.- With dual HP speakers, HP Audio Boost, and custom tuning by the experts at B&O, you can experience rich, authentic audio. Let the sound move you.- Simply insert an SD or Micro SD card and increase your device’s storage for more movies, photos, and music, or easily access any content you have stored on an existing card.
| UPC | 194850640506 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Mineral Silver |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Pavilion 15 Laptop |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.08 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU L1 Cache | 256 KB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Hewlett Packard Office |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 15-cs3019nr |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Pavilion Laptop (15-cs3019nr), 3 cell 41 Wh Li-ion battery, 45 W Smart AC Adapter, warranty |
| Screen Finish | smooth and glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Voice |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Integrated |
| CPU Model Number | i7-1065G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7-1065G7 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use HDMI, USB3.1_C, Bluetooth, or Wi-Fi interfaces. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, Built-in Flash Memory, HDMI, Solid State Drive, USB 3.1 Type C |
| LAN Port Bandwidth | 1 Gbps |
| Memory Clock Speed | 3.9 GHz |
| Cellular Technology | wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dual HP speakers with HP Audio Boost |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | One year limited hardware warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 10 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form