| Management number | 209098652 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $959.60 | Model Number | 209098652 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
X Series | Small footprint, big impression Long battery life, ThinkPad durability, powerful performance, and sizes that easily slip into your bag or fit comfortably on an airline tray-our X Series laptops are the business traveler's best friend.
| UPC | 196802144513 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 230 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad X1 Carbon Gen 10 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Ultrabook |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 57 Hours |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Model Number | 21CB00BVUS |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, ThinkPad X1 Carbon Gen 10 21CB00BVUS |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Audio features | Stereo audio output with HDMI support and a 3.5mm headphones jack |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Item Type Name | Ultrabook |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | i7-1270P |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Devices compatible through USB, HDMI, Wi-Fi, and Bluetooth connectivity options (e.g., external monitors, mice, keyboards, storage devices) |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| LAN Port Bandwidth | 2400 Mbps |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | stereo audio output |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Iris Xe Graphics |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Traditional |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 3 year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Front Photo Sensor Resolution | 2 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.8"L x 12.4"W x 0.6"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Notebook Pointing Device Description | TrackPoint located between the G, H, and B keys |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form