| Management number | 209099798 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209099798 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Power of Red Comes to SSDBoost your SSD NAS system's performance and responsiveness with the WD Red™ SA500 NAS SATA SSD. Your NAS system is always on, making a reliable drive essential. Unlike standard NAS SSDs, WD Red NAS SATA SSDs are specifically designed and tested for 24/7 usage.Supercharge your NASDurability together with efficient caching of big files make the WD Red™ SA500 NAS SATA SSD ideal for OLTP databases, multi-user environments, photo rendering, 4K and 8K video editing and other demanding applications.Access big files fastWD Red™ SA500 500 GB SSD 2.5 inch SSD storage is optimized for caching in NAS systems to rapidly access your most frequently used content. Give it your tough workloadsWD Red™ SSD's superior endurance can handle the heavy read and write loads demanded by NAS, giving you the reliability you need in a 24/7 environment. Work more efficientlyPurpose-built for NAS with proven Western Digital® 3D NAND, the WD Red™ NAS Solid State Drive delivers maximum SATA performance to boost your productivity and effectiveness at home or in the office.Use it for your demanding applicationsThe drive reduces latency and improves responsiveness for OLTP databases, multi-user environments, photo rendering, 4K and 8K video editing, and more.Build with flexibilityCustomize your NAS to meet your most demanding storage needs with capacities ranging from 500GB up to 4TB.
| UPC | 718037903620 |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Color | Red |
| Model Name | WD RED SA500 |
| Read Speed | 560 Megabytes Per Second |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | 2.5-inch |
| Item Weight | 1.22 Ounces |
| Media Speed | 560 megabits_per_second |
| Manufacturer | Sandisk Technologies, Inc. |
| Model Number | WDS400T2R0A |
| BuiltIn Media | Internal Solid State Drive |
| HardDrive Size | 4 TB |
| Number of Items | 1 |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Compatible Devices | macOS v.10.9+, Windows 10+ |
| Data Transfer Rate | 560 Megabytes Per Second |
| Enclosure Material | NAND flash memory |
| Additional Features | NAS |
| Hard Disk Interface | SATA 6 GB/s |
| Warranty Description | 5 year limited warranty |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hardware Connectivity | SATA 6.0 Gb/s |
| Connectivity Technology | SATA |
| Digital Storage Capacity | 4 TB |
| Specific Uses For Product | NAS, OLTP databases, multi-user environments, photo rendering, 4K/8K video editing |
| Cache Memory Installed Size | 4 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 5"L x 4"W x 0.8"Th |
| Global Trade Identification Number | 00718037903620 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form