| Management number | 209101274 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $304.00 | Model Number | 209101274 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 199393074979 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | 17 |
| Resolution | 1600x900 |
| Form Factor | Standard |
| Item Weight | 4.7 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Manufacturer | HP |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Authorized Dockztorm Portable USB Hub |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| CPU Model Number | 255U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1600x900 |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, audio peripherals, and other accessories that use USB, HDMI, or Bluetooth connectivity. |
| Display Technology | LED |
| Wireless Technology | 802.11ax |
| CPU Model Generation | 15th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | 1TB PCIe NVMe SSD |
| RAM Memory Technology | SO-DIMM |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1600 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Other Special Features of the Product | AI Integration, Powerful Processor |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form