| Management number | 209101528 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $440.00 | Model Number | 209101528 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Disclaimer: We specialize in computers with customized configurations. The factory box may be opened to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. The modified product is professionally tested and resealed.PC Series: HP Envy x360 2-in-1 LaptopDisplay: 15.6" FHD (1920 x 1080) IPS Touchscreen Anti-Glare 400 nits, 100% sRGB, 60Hz, Thin Bezel LCDProcessor: Intel Ultra 7 155U 12-Core (Base Clock 2.4GHz, Up to 4.8GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache, 12 cores, 2 Performance-Cores, 8 Efficient-Cores, 14 threads)Graphics: Intel Graphics Memory: Upgraded to 32GB DDR5 6400 MHz SDRAMStorage: Upgraded to 1TB NVMe M.2 SSDKeyboard: Backlit KeyboardCommunications: Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3Camera: 5MP IR Camera with Privacy ShutterAudio: DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly StudioOperating system: Windows 11 HomePorts & Slots: 2x USB Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps Type-C support Power Delivery / DisplayPort / Power-off Charging through USB Type-C, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A support Power-off Charging / 10Gbps, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A support 10Gbps, 1x HDMI v2.1, 1x Headphone/Microphone Combo Jack, 1x Card Reader, 1x USB-C Power JackBattery: 4 Cell 55Wh, (Up to 8hours non-gaming battery life).Size and Weight: 14.07 x 8.99 x 0.72 inches, 4.14 lbsColor: Platinum Grey65W AC Adapter, ONT 32GB USB Drive included
| UPC | 196188005828 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Platinum Grey |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Envy x360 2-in-1 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Model Number | 15t-fe100-CTO |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | 65W AC Adapter, ONT 32GB USB Drive |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 155U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that support USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connections. |
| Display Technology | IPS |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.07"L x 8.99"W x 0.72"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form