| Management number | 209102419 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $171.55 | Model Number | 209102419 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS VivoBook S14 is an unconventional take on daily computing, with unconventional color blocking design that tells the world that you go against the grain. It features the innovative ASUS ScreenPad 2.0 to improve multitasking and change the way you work with your laptop. The ScreenPad 2.0 has a larger 5.65” touchscreen that enhance productivity. It includes a collection of handy ASUS utilities, such as Quick Key, Handwriting, Number Key and Slide Xpert.
| UPC | 192876340271 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Transperant Silver |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS VivoBook |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.09 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Whiskey Lake |
| Display Type | LED" or "LCD |
| Manufacturer | Asus |
| Model Number | S432FA-AB74 |
| Power Device | USB Power Delivery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| Screen Finish | Glossy |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i7-8565u |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | AMD A Series |
| Touchpad Feature | [Interactive Secondary Screen] |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Infrared |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printer, Laptop |
| Display Technology | LED" or "LCD |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 4.6 GHz |
| Wireless Technology | IR |
| CPU Model Generation | 8th Generation |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11b/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Student |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Global Trade Identification Number | 00192876340271 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Nanoedge Bezel |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form