| Management number | 209103872 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $34.61 | Model Number | 209103872 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Stay Linked to Your DevicesStay effortlessly connected to your working devices, with multiple ports for the ultimate convenience. Switch between all your input sources with seamless efficiency.Switch Seamlessly with One ClickConveniently placed buttons make switching between activities a breeze, streamlining your journey from every input source for your preferred setup.Seamless Viewing: 100Hz Smooth Motion100Hz refresh rate reacts more quickly to changes, resulting in a clearer and smoother user experience with eye comfort for webpage reading, video streaming, etc.Colour Modes for MultitaskingCoding Mode is designed to make every colour stand out for easy readability with optimized contrast and saturation while using dark mode.ePaper Mode, the simulated e-book display, balances the text and background colours to make long reading sessions easier on the eyes.Lasting Well-Being on Your EyesDuring long usage from day to night, the Brightness Intelligence sensor detects light changes in your viewing environment and actively adjusts the screen brightness for a comfortable viewing experience. B.I. Gen2 allows for a higher degree of adjustability with customizable screen brightness to adjust to your preferences while caring for your eyes.Brightness Intelligence TechnologyThe Brightness Intelligence Technology (B.I.Tech.) detects content intensity to avoid overexposure of bright scenes while enhancing dark areas to maintain clear visibility. The display performance is ideal for work, protecting your vision with superb imagery quality.Low Blue Light Plus TechnologyThis technology maintains vivid colours while filtering out shorter, higher energy blue-violet radiation that is harmful to the eyes.Flicker-Free TechnologyThe exclusive BenQ Flicker-Free Technology eliminates flickering at all brightness levels to reduce eye strain, fatigue, and headaches
| Brand | BenQ |
|---|---|
| Color | Black |
| Brightness | 250g |
| Model Name | BL2790 |
| Resolution | FHD 1080p |
| Item Weight | 8 Kilograms |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | BenQ |
| Model Number | 9H.LM6LJ.LBE |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| BuiltIn Media | BenQ BL2790 Stand, Quick Start Installation Guide |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Screen Finish | Glossy |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Power Consumption | 25 Watts |
| Display Technology | LCD |
| Additional Features | Built-In Speakers |
| Hardware Connectivity | 3.5mm Audio |
| Connectivity Technology | DisplayPort |
| Item Dimensions D x W x H | 71.65"D x 240.94"W x 176.77"H |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Picture Quality Enhancement Technology | Brightness Intelligence Technology, Low Blue Light Plus Technology, Flicker-Free Technology |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form