| Management number | 209110500 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $160.89 | Model Number | 209110500 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This used or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, its destination for second-hand refurbished products: a customer buys a new product and returns it or exchanges it for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by qualified Amazon suppliers. The product is then sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If you are not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee. ● Brand: HP ● Model: HP EliteDesk 800 G5 Mini Desktop Computer ● Processor type: Core i5-9500T ● Processor speed: 2.20Ghz ● Standard memory description: 16GB DDR4 ● HDD Description: 256GB SDD ● Operating System Software: Windows 11 Pro ●Ports: 2 x USB 3.1 Gen 1 (rear) ; 1 x USB 3.1 Gen 1 (front) | 2 x USB 3.1 Gen 2 (rear) ; 1 x USB 3.1 Gen 2 (front) | 1 x USB Type-C 3.1 Gen 2 (15 W) port (front) | 1 x DisplayPort |1 x RJ-45 | Headphone output interface, Microphone input interface. ● What in the Box: 1.New 24 inch Monitor 2. HP EliteDesk 800 G5 Mini Computer 3. DP interface power cable 4. Desktop & Monitor power cord 5. USB WIFI adapter 6. Mouse & keyboard
| UPC | 602835468170 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP EliteDesk |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Screen Size | 24 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP EliteDesk 800 G5 Mini |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 7.1 x 1.3 x 7 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-9500 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5-9500 |
| Processor Socket | Socket A |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, USB Type C |
| Additional Features | Mini |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Global Trade Identification Number | 00602835468170 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form