| Management number | 209111755 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $74.00 | Model Number | 209111755 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Pentium N6000, 4-core, 1.1GHz to 3.3 GHz Processor Graphics Model: Intel UHD Graphics RAM Maximum: 4GB DDR4 3200 GHz Screen Size:14 Inches (1920 x 1080) LED 60 Hz, 220 nits Video Ports: 1 x USB-A 2.0, 1 x USB-A 3.2, 1 x USB-C 3.2, 1 x HDMI 1.4 Wi-Fi Standards: Wi-Fi 5 (802.11ac) Bluetooth: Bluetooth Headphone Jack: Yes Built-In Microphone: Yes Front-Facing Camera: Yes Webcam: 720p Color: Star Black Width x Depth x Height: 12.8"x 8.54"x 0.72" Weight: 2.87lbs
| UPC | 197105560215 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Star Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Vivobook go 14 E410KA Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | N6000 |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | FHD |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | E410KA |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Battery |
| Screen Finish | Glossy |
| Series Number | 410 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 9 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Pentium N6000 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Pentium |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Mice, keyboards, external storage devices, displays, printers, wireless devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Touchpad with Numberpad |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1year |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | Emmc, SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | no optical |
| Screen Bezel Thickness | 0.1 inches |
| CPU Model Speed Maximum | 3.3 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 33 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.8"L x 0.71"W x 8.54"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 S, Microsoft 365 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Lightweight |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form