| Management number | 209112263 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $160.00 | Model Number | 209112263 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in depth inspection & testing. Processor: Intel Core i3-1115G4 (up to 4.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 2 cores, 4 threads) Memory: 16GB DDR4 RAM Graphics: Intel UHD Graphics Storage: 512GB PCIe NVMe M.2 SSD Display: 15.6" diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC Connectivity: Realtek RTL8821CE-M 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi and Bluetooth 4.2 combo Expansion slots: 1 multi-format SD media card reader Ports: 1 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 HDMI 1.4b 1 AC smart pin 1 headphone/microphone combo Power supply: 45 W Smart AC power adapter Battery: 3-cell, 41 Wh Li-ion Webcam: HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones Audio: Dual speakersHow to switch s mode to windows 101. On your PC running Windows 10 in S mode, open Settings > Update & Security > Activation.2. In the Switch to Windows 10 Home or Switch to Windows 10 Pro section, select Go to the Store. (If you also see an "Upgrade your edition of Windows" section, be careful not to click the "Go to the Store" link that appears there.)3. On the Switch out of S mode (or similar) page that appears in the Microsoft Store, select the Get button. After you see a confirmation message on the page, you'll be able to install apps from outside of the Microsoft Store.
| UPC | 196068369163 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 4K, 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 1.75 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Battery |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Dual speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1115G4 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core I3 1115G4 |
| Touchpad Feature | Yes |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | USB devices, external displays, mice, keyboards, storage devices, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Headphone, Multimedia Card, Solid State Drive, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type C |
| Memory Clock Speed | 4.1 GHz |
| Cellular Technology | WiFi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dual speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11a/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | 0.1778 inches |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10, Windows 10 Home |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HDMI |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form