| Management number | 209114179 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $191.91 | Model Number | 209114179 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 884116395874 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Laptop 15 3520 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.68 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 60 minutes |
| CPU Codename | Alder Lake |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | i3520-5874BLK-PUS |
| Power Device | Lithium-ion battery |
| Refresh Rate | 120 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Notebook, Power Adapter, Power Cord, Documentation |
| Screen Finish | matte or anti-glare |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-1235U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5-1235U |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Bluetooth |
| Battery Cell Type | Lithium Metal |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | [USB device: USB mouse, Wi-Fi device: Smartphone, Bluetooth device: Wireless headphones, HDMI device: External monitor, Touchscreen device: Stylus pen] |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Personal, Student |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 86 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.5"L x 13.3"W x 0.8"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | touchscreen |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form