| Management number | 209115530 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $840.00 | Model Number | 209115530 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement: Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.GENERAL INFORMATIONBrand: LenovoSeries: Legion Tower 5 5060TiModel Number: 90YA003GUSColor: Eclipse BlackOperating System: Windows 11 ProPROCESSORBrand: IntelModel: Intel Core Ultra 7 265FNumber of Cores: 20Number of Threads: 20Base Frequency: 2.4 GHzTurbo Frequency: Up to 5.3 GHzGRAPHICSGraphics Type: DedicatedBrand: NVIDIAModel: GeForce RTX 5060TiVideo Memory: 8 GB GDDR7Features: DLSS 4.0, Ray TracingGPU Ports: 3 x DisplayPort, 1 x HDMIMEMORYInstalled RAM: 32 GBType: DDR5 SDRAMSpeed: 5600 MHzSTORAGEInstalled Storage: 2 TB SSDPrimary Storage Type: PCIe NVMe SSDPORTS & CONNECTIVITYFront/Top Ports:1 x USB-A (5Gbps)1 x USB-C (5Gbps)1 x Headphone/Microphone Combo JackRear Ports:1 x Ethernet (RJ45)1 x USB-C (10Gbps)2 x USB-A (10Gbps)2 x USB-A (5Gbps)2 x USB-A (Hi-Speed)3 x Audio PortsWIRELESSWi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax)Bluetooth: Bluetooth 5.3AUDIOAudio System: Nahimic Audio for GamersSpeaker Configuration: Channel Surround SoundCOOLINGCooling System: Legion Coldfront Air CoolingRated Cooling Capacity: 180WFeature: ARGB LightingPHYSICAL SPECIFICATIONSWidth: 8.31 inchesDepth: 19.31 inchesHeight: 16.3 inchesWeight: 33.06 lbsChassis Volume: 30LWHAT'S IN THE BOXLenovo Legion T5 Gaming DesktopUSB KeyboardUSB MouseQuick Start Guide AccessoriesAccessories
| UPC | 197530748523 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Eclipse Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Legion Tower 5i Gaming Desktop |
| Style Name | 32GB DDR5 | 2TB SSD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | 90YA003GUS |
| BuiltIn Media | Accessories, Legion Tower 5i Gaming Desktop, Quick Start Guide, USB Keyboard, USB Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 19.31 x 8.31 x 16.3 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 265F |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, DisplayPort, HDMI, USB 3.2 Gen 2×2 |
| Additional Features | 180W Air Cooling, Intel Core Ultra 7, NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti, Nahimic Audio, Whisper-Quiet Legion Coldfront Cooling |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060Ti |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 2 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Video Editing |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form