| Management number | 209116162 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $359.60 | Model Number | 209116162 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Details: Microprocessor: 13th Gen Intel 8-core i5-13420H (Base Clock 3.4GHz, Max Boost Clock Up to 4.6GHz, 12MB Smart Cache, 12 Threads) Memory:16GB RAM Storage:1TB SSD Operating system: Windows 11 Professional Graphics & Video: 15.6" FHD (1920 x 1080) IPS 144Hz Anti-glare Dedicated NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB Graphic Key Features: Backlit Keyboard: Yes Bang & Olufsen Audio: Yes Bluetooth: Yes Webcam: Yes Ports: 1x HDMI 2.1, 1x Type-C 3.2, 2x USB-A 3.2, 1x RJ-45 Ethernet, 1x Multi-format SD Media Card Reader Battery: 4-cell 70Wh Additional Information: Dimension: 10.03" x 14.05" x 0.92" Weight: 5.04 lbs
| UPC | 601265472375 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Victus 15 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | i5-13420H |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Fast Charge, Auth USB-C Hub |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | i5-13420H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Ethernet, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED with IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB-C, USB-A, Ethernet, Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.03"L x 14.05"W x 0.92"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form