| Management number | 209116432 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $559.60 | Model Number | 209116432 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Dell 15 touchscreen laptop combines rugged military-grade durability with high-performance computing. Powered by a 13th Gen Intel Core i7 processor, the Dell computer laptop notebook delivers ultra-fast, dependable speed for demanding tasks. Generous RAM and a high-speed PCIe SSD on the Dell i7 laptop ensure smooth multitasking and efficient handling of complex applications.. The responsive touchscreen offers vibrant visuals, making it perfect for business, college, and everyday use. OS Windows 11 Pro 64-bit for business, school, and work – boost productivity with AI-driven tools and immersive workflows CPU Intel Core i7 (10 cores, 12 threads, up to 5.0GHz) – designed for rapid multitasking and heavy workloads Adaptive thermals – keep the PC running smoothly and cool, using advanced algorithms and accelerometers Memory & Storage 32 GB DDR4 RAM – ensures seamless multitasking, smooth browsing, and uninterrupted streaming 2TB PCIe SSD – fast boot-up and ample storage for files and programs Display & Graphics 15.6" Touch FHD (1920 x 1080) IPS Anti-Glare Narrow Border WVA Display Intel UHD Graphics – delivers crisp, vibrant visuals for professional and creative projects Ports & Slots Wi-Fi 6 + Bluetooth 1x SuperSpeed USB-C 3.2 (data transfer) 1x SuperSpeed USB-A 3.2 1x USB-A 2.0 SD Card Reader, HDMI 1.4 Features 720p Webcam + integrated microphone – look and sound your best on calls Tuned Stereo Speakers by MaxxAudio Pro – enjoy rich, immersive audio Premium Design Dell full-size palm rest keyboard with lift-hinge design An inspiring new Carbon black look for a calmer 15 inch laptop
| UPC | 884116541288 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Laptop |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.28 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Core i7 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Core i7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | In-cell/On-cell Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with lift-hinge design |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business/Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.25"W x 0.69"Th |
| Other Special Features of the Product | Touch Screen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form