| Management number | 209118761 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209118761 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP EliteDesk 800 G3 Mini Desktop PC(Refurbished)Product Details: Model: HP EliteDesk 800 G3 Mini Desktop ComputerProcessor: Intel Core i5-6500 TMemory:【CUSTOMlZED, Professional Upgraded to】: 8GB RAM Storage:【CUSTOMlZED, Professional Upgraded to】: 256GB SSD Operating System: Windows 11 pro 64 Bit - multi-language supports English/Spanish/FrenchGraphics & Video: Integrated Intel HD Graphics 530 Wi-Fi & Bluetooth: Yes (Adapter) Keyboard & Mouse: YesPorts : 2 x DisplayPort , 1 x RJ45 LAN (Gigabit Ethernet), 6 x Type-A USB 3.1, 1 x Type-c 3.1 Dimension: 6.97" x 1.35" x 6.88" Weight: 3 lbsIncluded1 HP EliteDesk 800 G3 mini Business PC1 Keyboard1 Mouse1 Wi-Fi & Bluetooth1 Power Cord
| UPC | 799787170159 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 800 G3 mini |
| Model Year | 2014 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | 512G SSD |
| Item Weight | 2.67 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2133 MT/s |
| Model Number | HP 800 G3 mini |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Desktop |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 7 x 1.3 x 7.2 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-6500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Included |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | Type-C, DisplayPort |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 256 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form