| Management number | 209119337 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $70.80 | Model Number | 209119337 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Operating system: Chrome OS This easy-to-use operating system was designed to be fast in every possible way, while keeping you safe and more secure on the web. Display: 14.0-inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, anti-glare See your digital world in a whole new way. Enjoy movies and photos with the great image quality and high-definition detail of 1 million pixels Processor: Intel Celeron N4120 The perfect combination of performance, power consumption, and value helps your device handle multitasking smoothly and reliably with four processing cores to divide up the work. Graphics: Intel UHD Graphics 600 Smoothly stream 4K content and play your favorite games in 720p, without the need for a dedicated graphics card. Battery life: Up to 14 hours (mixed usage) Wireless: Wireless-AC 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth combo(Supporting Gigabit data rate) Stay connected to Wi-Fi and to Bluetooth accessories with wireless technology. Camera: HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones Video chat in vibrant clarity, even in low light, and make every conversation a face-to-face experience for a better way to stay in touch. Product weight: 3.35 lb HP Fast Charge: Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes Tuned stereo speakers Through rigorous testing and refinement, HP custom-tunes the dual speaker setup in every notebook for exceptional stereo quality. Google Everything Button It’s one button that helps you find what you need fast. Like files. And apps. And answers online. Press it, and get what you need — all from one place. HP Imagepad with multi-touch gesture This true multi-touch touchpad supports four finger gestures and lets you scroll, zoom, and navigate with a simple touch.
| UPC | 197192500279 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Modern Gray |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Chromebook, Notebook |
| Item Weight | 3.4 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 14 Hours |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel 'N' series |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 4266 MHz |
| Model Number | HP |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC adapter, Documentation |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4120 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron N |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, HDMI devices, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | MicroSD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | tuned stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | Apollo Lake |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.85"L x 8.94"W x 0.72"Th |
| Other Special Features of the Product | HP True Vision HD Camera |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form