| Management number | 209119458 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $419.60 | Model Number | 209119458 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | Geekplus |
|---|---|
| Color | ASUSNUC14U7-32+1T |
| Language | English |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | NUC14RVH |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 4K/8K |
| Style Name | Modern |
| Item Weight | 1.5 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | NUC14RVH |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 120W Power Supply X 1, AC Adapter X 1, Box X 1, ASUS NUC 14 Pro Ultra 7 155H AI Mini Pc X 1, CPU Badge X 1, User Manual X 1, Collateral Flyer X 1, Warranty Card X 1, VESA Mounting Plate X 1, Screw X 6 |
| Cooling Method | Fan |
| Item Dimensions | 4.6 x 4.4 x 2.1 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | INTEL CORE ULTRA7 155H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Socket | FCBGA2049 |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Windows 11 Pro built-in security features, Intel hardware-level security features |
| Specification Met | Energy Star |
| Compatible Devices | Headphone, Monitor, Printer, Projector, Television |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Additional Features | 4 Screen Display, Business, Gaming, Portable, With VESA Mounting Bracket |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc GPU Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 3 years |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, Wireless, Bluetooth |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 96 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Education, Business, Multimedia, Office, Home Theater, Casual Games, Photo Editing, Video Editing, Productivity, Collaboration, Edge Computing |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Cache Memory Installed Size | 24 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form